Kondom: jak na to, přednosti a rizika

Popis

Kondomy (prezervativy) představují mužskou bariérovou antikoncepci. Jsou to latexové návleky na penis, které mají za cíl zabránit spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Nověji se objevily i kondomy polyuretanové, které se hodí pro muže alergické na latex.

Správný způsob používání kondomu není zcela jednoduchý a zahrnuje následující kroky a opatření:

  1. Kondom je nutné skladovat v suchu a chladu.
  2. Před použitím je dobré zkontrolovat neporušenost kondomu (nafouknutím - pokud vzduch neuniká, je vše v pořádku).
  3. Kondom nesmí přijít do styku s rukou natřenou pleťovým krémem nebo pleťovým mlékem. Pozor také na dlouhé nehty, které mohou kondom protrhnout.
  4. Kondom se navléká na penis těsně před zavedením penisu do pochvy.
  5. Po ejakulaci muž přidrží kondom při kořeni penisu a opatrně vytáhne penis.
  6. Po souloži je vhodné opět zkontrolovat neporušenost kondomu.

Mechanismus účinku

Kondom brání spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Některé kondomy navíc obsahují spermicid (obvykle nonoxynol-9), tedy látku, která poškozuje a hubí spermie.

Přednosti

Metoda prakticky nemá žádné zdravotní kontraindikace, je levná, běžně dostupná v mnoha obchodech, bez lékařského předpisu. Do jisté míry chrání před přenosem některých pohlavně přenosných infekcí. Pozor ale na falešný pocit bezpečí, v žádném případě se nejedná o 100% spolehlivou ochranu před početím, ani chorobami.

Terapeuticky lze použít kondom v léčbě předčasné ejakulace nebo v některých případech imunologické neplodnosti.

Rizika

Používání kondomu nemá zdravotní rizika. Některé páry však může rušit nutnost manipulace s kondomem před zahájením pohlavního styku. Někteří muži také uvádějí snížení citlivosti penisu při styku. Hlavní nevýhodou kondomu je poměrně malá spolehlivost. Doporučuje se proto doplnit užívání kondomu nějakou další antikoncepční metodou, např. pilulkou. Dnes vystupuje do popředí především hygienický a epidemiologický význam kondomu, antikoncepční efekt je z důvodu malé spolehlivosti zatlačován do pozadí.

Kontraindikace

Jedinou kontraindikací je alergie na latex, která se vyskytuje u některých mužů či žen.

Rozdělení přípravků

Kondom (prezervativ) je jediným přípravkem mužské bariérové antikoncepce, tedy jedinou antikoncepční metodou, která je určena pro muže a ne pro ženy. Lze rozlišit kondomy bez a se spermidy (látek hubících spermie) a bez a s lubrikancií (látek, které zvyšují kluzkost). 

Přehled přípravků dostupných v ČR

Na trhu je velké množství typů a velikostí kondomů, včetně kondomů žertovných a ozdobných. Nejčastěji dostupné kondomy jsou vyrobeny z latexu. V případě alergie na latex je možné zakoupit kondomy bezlatexové.

Poslední úpravy: 27. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.