Moje rodina je kompletní

Jestliže už je vaše rodina kompletní a neplánujete dalšího potomka, nejspíš hledáte antikoncepci, která vám bude nejlépe vyhovovat. Myslete na to, že pokud stále menstruujete, je třeba se chránit nejen v současnosti, ale ještě jeden celý rok po poslední menstruaci. Vyberte si metodu, která nejen spolehlivě zabrání početí, ale také vám bude příjemná a pohodlná.

Dlouhodobé antikoncepční metody

Sterilizace

Sterilizace je chirurgické přerušení vejcovodů. Provádí se z krátkého (asi 1 cm) řezu v místě pupku, v narkóze. Je to takřka definitivní antikoncepce (těhotenství je možné pouze oplodněním ve zkumavce, to však má u starších žen špatné výsledky) a tuto metodu je nutno chápat jako definitivní a trvalou ochranu před otěhotněním. Sterilizace nemá žádné zdravotní následky, protože přerušení vejcovodů nijak neovlivňuje funkci vaječníků, tedy ani dobu, ve které nastane přechod.

Provádění sterilizace je nově upraveno zák. č. 373/2011 Sb. Sterilizaci lze provést na přání každé ženě starší 21 let. Jediné pravidlo je, že po podání žádosti musí být zájemce o sterilizaci poučen a mezi tímto poučením a následným provedením výkonu musí uplynout nejméně 14 dní.

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělíska jsou nejvíce využívaná metoda vratné dlouhodobé antikoncepce. Zavádějí se na delší dobu podle toho, který typ si vyberete, poté je možná výměna v jednom sezení. Na trhu jsou tělíska s mědí, jejichž hlavní výhodou je nízká cena, a tělíska hormonální, která obsahují progestin, tj. syntetický hormon žlutého tělíska. Mnoho žen uvítá, že způsobují výrazný pokles intenzity menstruačního krvácení (v průměru o 95 %), což je zvlášť zajímavé právě pro starší ženy s poruchami menstruačního cyklu a silným krvácením. Podrobné informace najdete na stránce Hormonální nitroděložní tělísko.

Antikoncepční injekce

Antikoncepční injekce obsahují hormon žlutého tělíska ve vysoké dávce. Aplikují se do hýžďového svalu jednou za tři měsíce, po nějaké době nepravidelného krvácení většina žen přestává menstruovat úplně.

Podkožní hormonální tělíska

Dlouhodobou antikoncepční metodou jsou také podkožní hormonální tělíska, zavádějí se pod kůži nadloktí. V současně době nejsou podkožní implantáty na našem trhu dostupné.

Perorální hormonální antikoncepce (pilulka)

Nesmíme však zapomenout, že řadě žen i v létech daleko po čtyřicítce budou nejvíc vyhovovat běžné pilulky. Mnohé ocení pravidelné krvácení a prevenci poruch cyklu i návalů horka. Pro starší ženy se hodí pilulky s velmi nízkou dávkou ženských hormonů.

Další informace naleznete na stránce Pilulka.

Poslední úpravy: 21. listopad 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.