Absces Bartholinovy žlázy: bolestivý problém, který je třeba řešit

Víte, co je Bartholinova žláza? Jedná se o párový orgán uložený v zadní třetině velkých stydkých pysků, který při pohlavním vzrušení produkuje malé množství sekretu. Může se stát, že se její vývod ucpe a podle okolností pak vznikne cysta (přesněji “pseudocysta”, tj. žláza vyplněná tekutinou) nebo absces (dutina žlázy je vyplněná hnisem).

Absces Bartholinovy žlázy se projevuje zarudnutím a otokem stydkého pysku. Celý stav je velmi bolestivý a je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Léčba je chirurgická - buď se dutina abscesu otevře a hnis se nechá odtéci, nebo se provádí tzv. dvoufázová exstirpace. Ta vyžaduje několikadenní pobyt v nemocnici. Jejím cílem je zničit celou žlázu a zabránit tak recidivě, která je jinak častá.

Nepodceňujte jakékoli zdravotní komplikace. Vždy je lepší kontaktovat svého lékaře co nejdříve.

DALŠÍ ODKAZY

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE