Cysty na vaječnících

Cysta je útvar, který má vlastní stěnu a výstelku. Na vaječníku vznikají malé „cysty“ normálně v průběhu menstruačního cyklu. Dutinka, která se vytváří na vaječníku během menstruačního cyklu a která obsahuje vajíčko (tzv. dominantní folikul), může i za zcela normálních okolností dosáhnout až průměru 3 cm. Ještě větší může být cystické žluté tělísko, které se na vaječníku vytváří ve druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci, v místě bývalého folikulu.

Už při poměrně malé poruše funkce vaječníku může dojít k jakémusi „přestřelení“ a vzniku tzv. „funkční cysty“. Buďto cysty folikulární (z folikulu) nebo luteální (ze žlutého tělíska, latinsky corpus luteum). Takové cysty jsou dočasnou záležitostí a během určité doby mizí samy. Mohou být pouze náhodným nálezem při gynekologickém vyšetření. Vzácněji způsobují potíže - mohou prasknout nebo otočit vaječník kolem cévní stopky, na níž je zavěšen. Jinou častou příčinou cyst vaječníku je onemocnění nazývané endometrióza. Popravdě řečeno, nelékaři se tato vzácná nemoc vysvětluje obtížně. Jde o přítomnost sliznice děložní mimo děložní dutinu, nejčastěji v pánvi a vůbec nejčastěji právě na vaječníku. Protože i takto umístěná sliznice „menstruuje“, krev se hromadí uvnitř a časem vytváří tzv. čokoládové cysty.

Problémem cyst vaječníku v gynekologické ambulanci je především to, že cystický charakter mají i zhoubné a nezhoubné nádory vaječníku. Při nálezu cysty je vždy třeba pomýšlet na riziko nádorového onemocnění, ženu dále sledovat, případně cystu raději operativně odstranit.

Prevence

Prevence funkčních cyst vaječníku existuje. Jedná se o užívání kombinovaných antikoncepčních pilulek, které gynekolog doporučí.

DALŠÍ ODKAZY

Vliv antikoncepce na výtok

Užíváte hormonální antikoncepci a trápí vás výtok? A víte, že čirý, nezapáchající výtok je v pochvě zcela přirozený? Přečtěte si o vlivu HA na tvorbu sekretu.

VÍCE

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE