Anaerobní vaginóza: nepodceňujte příznaky!

Slyšeli jste už o anaerobní vaginóze?

Toto onemocnění je dnes nejčastější příčinou poševního výtoku – ten bývá v typických případech řídký, našedlý, páchnoucí po rybách. Zápach je často zvýrazněn po pohlavním styku.

Anaerobní vaginóza není „infekční“ nemoc ve vlastním slova smyslu. Za normálních okolností jsou v pochvě bakterie, které k životu vyžadují kyslík, i bakterie, které kyslík nepotřebují (nebo jim kyslík dokonce škodí). První se nazývají aerobní bakterie, druhým se říká anaerobní bakterie. Když se anaerobní bakterie přemnoží, vzniknou výše popsané příznaky.

Diagnózu učiní lékař podle tzv. Pfeiferových kritérií – typický vzhled výtoku, zásadité pH pochvy, pozitivní aminový test (přidání 1% KOH na poševní zrcadlo způsobí intenzivní „rybí“ zápach), přítomnost charakteristických buněk v mikroskopickém preparátu. Pro správné určení diagnózy musí být splněna alespoň tři z nich. Provede-li se mikrobiologické kultivační vyšetření, je typickým nálezem přítomnost bakterie Gardnerella vaginalis – ta však není příčinou, pouze zde nachází příznivé podmínky.

Léčba a prevence

Léčba je poměrně snadná, používají se k ní léčivé přípravky. Léčit partnera není nutné. Ovšem anaerobní bakterie jsou normální součástí mikrobiální poševní flóry, a tak není možné vyhubit je zcela. To je důvod, proč u některých žen dochází neustále k dalším a dalším recidivám. Příčina takové zvýšené citlivosti není známa; je však skutečností, že u některých žen k tomu stačí krátkodobá změna poševního prostředí po pohlavním styku. Prevence recidiv může být obtížná. Prevence však musí být dlouhodobá, v některých případech trvalá.

DALŠÍ ODKAZY

Nitroděložní tělíska pro mladé

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Nechuť na sex po porodu

Snížení kvality a frekvence sexuálního života po porodu je přirozené a může mít mnoho příčin. Pokuste se je odbourat, abyste se opět mohli radovat z intimních momentů.

VÍCE