Silné menstruační krvácení

Silné menstruační krvácení patří k nejčastějším gynekologickým problémům, které může znamenat nejen zdravotní, ale i sociální problém s významnými dopady na kvalitu života. Přečtěte si tento článek a samozřejmě neváhejte informovat svého gynekologa, který vám může pomoci.

Kdy hovoříme o silném menstruačním krvácení?

Kdy hovoříme o silném menstruačním krvácení?

Silné menstruační krvácení zahrnuje poruchy menstruačního cyklu, které nesplňují kritéria “normálního” menstruačního cyklu, tj.:

  • intervaly mezi krvácením jsou kratší než 21 či delší než 35 dní
  • doba krvácení je delší než 7 dní
  • menstruační krevní ztráta je více než 80 ml krve
  • silné menstruační krvácení má vliv na fyzickou, sociální a emoční kvalitu Vašeho života

Jak zjistím, že mám silné menstruační krvácení?

V praxi lze za „silné menstruační krvácení pokládat krvácení, které tak žena vnímá a které snižuje kvalitu jejího života. Velmi zjednodušeně: pokud je třeba vložky či tampóny měnit každé 1–2 hodiny, jedná se o silné menstruační krvácení.

Léčba

Silné menstruační krvácení – pokud nemá nějakou speciální příčinu, kterou je zapotřebí odstranit (např. myom) – se dá léčit hormonálně. Jakkoli možností je více, volbou může být zavedení nitroděložního hormonálního systému. Zde hormony působí prakticky výhradně na děložní sliznici, výsledkem je výrazné oslabení, dokonce až vymizení krvácení. Druhou možností jsou antikoncepční pilulky. Ty krvácení výrazně zeslabují a navíc činí pravidelným.

Pokud žena úplně odmítá hormony, je situace složitější. Lze zkusit přípravky proti bolesti. Dále je možná léčba chirurgická, a tedy buď odstranění děložní sliznice (provádí se málo) nebo odstranění celé dělohy. V drtivé většině případů tyto postupy nejsou nutné, pokud je žena sama nepožaduje.

Jednorázové silné krvácení

Stane se, že se silné krvácení se objeví výjimečně, zejména po vynechání menstruace.

V podobných případech je návštěva lékaře nutností. Předně je zapotřebí vyloučit, že jde o komplikaci neplánovaného a neočekávaného těhotenství (nejčastěji potrat). Poté je třeba krvácení zastavit. To je většinou možné hormonálně, v případech skutečně silného krvácení je nutná kyretáž (odstranění děložní sliznice).

Poté, co se podaří krvácení zastavit, je třeba pátrat po příčině a zvolit postup, který zabrání tomu, aby se problém opakoval. Jde-li o hormonální příčinu (tzv. dysfunkční krvácení), což je časté především u žen po čtyřicítce a rovněž tak u velmi mladých dívek v pubertě, je léčba hormonální. Možností je více, ideální volbou je jak hormonální nitroděložní systém, tak antikoncepční pilulky, při jejichž užívání je krvácení slabé a pravidelné.

Psychologické hledisko důsledků silného menstruačního krvácení

Silné menstruační krvácení má významně negativní dopad na psychiku ženy jak v oblasti osobního prožívání, tak i v partnerském a širším sociálním životě. Zjednodušeně se dá říci, že v mnoha směrech psychické síly a jejich využití oslabuje.

V oblasti osobního prožívání jde především o pocity méněcennosti, snížené sebedůvěry a zvýšené nejistoty. Tyto aspekty spolurozhodují o výkonu a úspěchu ženy v tak zásadních okamžicích, jako je např. maturita, výběrové řízení či řešení partnerské krize.

V partnerském a širším sociálním životě působí silné menstruační krvácení:

  • stresujícím vlivem – v období krvácení je žena ve stálém stresu, aby situaci s hygienou zvládla v různých prostředích a za mnohdy složitých okolností. Nutnost měnit vložky, tampóny (v práci, na cestách, v divadle), obtěžuje skoro jako urgentní inkontinence (neschopnost udržet moč) – vyžaduje být stále nablízku WC, kde se dá vložka či tampón vyměnit.
  • frustrujícím vlivem – v období krvácení se žena často zříká osobních (sexuální život, dovolená podle menstruačního kalendáře), kulturních, sportovních i společenských aktivit z obav, aby kontrolu nad krvácením zvládla. Nemůže tedy žít plnohodnotný život podle svých představ,
  • vlivem celkového strádání – bolesti hlavy, deprese, vyčerpání a další psychické a tělesné příznaky způsobují celkové psychické strádání. Snižují tím kvalitu života nejen v období menstruace.

DALŠÍ ODKAZY

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Premenstruační syndrom

Trápí vás pravidelné bolesti hlavy nebo změny nálady? Víte, jak poznáte, zda netrpíte premenstruačním syndromem nebo jeho závažnějšími formami?

VÍCE