Vztah praktického lékaře s gynekologem

Jaký je vztah mezi dvěma lékaři, které ženy navštěvují nejčastěji? Praktický lékař by měl gynekologovi své pacientky předat základní informace, jež patří do všeobecné anamnézy a jež mohou zásadně ovlivnit rozhodnutí gynekologa při předepisování léků, antikoncepce nebo u gynekologického ošetření. Mezi tyto informace patří osteoporóza, diabetes, hypertenze, metabolická onemocnění, kardiovaskulární problémy, riziko tromboembolické nemoci (TEN), stav krevního tlaku a jaterních testů. Všechny tyto informace a hodnoty jsou důležité při výběru vhodné antikoncepce. U žen, které trpí některým z výše uvedených onemocnění nebo u nichž jsou zjištěny nefyziologické hodnoty, by měl praktický lékař jedenkrát za dva roky provádět preventivní prohlídku, při níž zjišťuje ovlivnitelné a neovlivnitelné rizikové faktory. Důraz na spolupráci a komunikaci mezi praktickým lékařem a gynekologem je kladen rovněž kvůli kontraindikaci při předepsání hormonální antikoncepce (více sekce Kdy by se hormonální antikoncepce neměla užívat), u některých nemocí a zdravotních stavů ženy.

Velmi důležitá je též zpětná vazba od gynekologa k praktikovi. Znalosti praktického lékaře týkající se gynekologických zákroků a léků užívaných při gynekologických onemocněních mohou ovlivnit jeho postup při řešení všeobecných onemocnění pacientky.

Důležitá je role i samotné pacientky, která by měla informovat svého praktického lékaře i svého gynekologa o svých obtížích a problémech.

DALŠÍ ODKAZY

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE

S antikoncepcí užívám jiný lék

Užíváte současně s antikoncepcí jiné léky? Nevíte, zda tyto léky neovlivní spolehlivost antikoncepce?

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE