Nitroděložní tělísko s hormonem

Nitroděložní hormonální tělísko je malý, pružný, umělohmotný přípravek ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy. Obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu, který v těle pomáhá zabránit spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Tento nitroděložní systém vykazuje vysokou spolehlivost bez každodenních starostí. Hormonální tělíska nabízejí ochranu na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete.

A patří mezi nejspolehlivější.

Mechanismus účinku

Mechanismus účinku kombinuje působení gestagenní antikoncepce a nitroděložního tělíska, které působí v děloze jako cizí těleso a brání pohybu spermií. To ovšem platí jen pro spermie, které překonají bariéru v hrdle děložním (což je naprosté minimum spermií). Hormon obsažený v tělísku zahušťuje hlen hrdla děložního, který se stává vazkým a pro spermie neprostupným. Hormonální nitroděložní systém také brání nárůstu děložní sliznice. Všechny tyto skutečnosti mají za výsledek jedno jediné - velmi vysokou spolehlivost hormonálního nitroděložního tělíska.  V žádném případě však nitroděložní hormonální systém nezpůsobuje potrat – spermie se k vajíčku vůbec nedostanou. Protože hormonální nitroděložní systémy kombinují dvojí antikoncepční účinek a navíc vylučují chybu při užívání, patří k nejspolehlivějším metodám vůbec.

Zavedení

Nitroděložní systémy se zavádějí na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete, poté se doporučuje jejich výměna, což lze provést během jediné návštěvy gynekologa. Samotné zavedení není nijak bolestivé a zavádí jej gynekolog přímo v ordinaci při běžné návštěvě. Poranění při zavedení nebo extrakci tělíska či expulze (vypuzení, vypadnutí) tělíska jsou události velmi vzácné.

Přednosti

Kromě vysoké spolehlivosti a vyloučení možnosti subjektivní chyby při užívání (metoda není závislá na spolehlivosti uživatelky) mají nitroděložní hormonální systémy některé další výhody. Především výrazně snižují riziko zánětů dělohy a vejcovodů – hlen v děložním hrdle je totiž stejně obtížně prostupný pro bakterie, jako pro spermie. Většina žen ocení výraznou redukci menstruačního krvácení, některé ženy nekrvácí vůbec. Této vlastnosti lze využít také v léčbě častého nebo silného menstruačního krvácení. Neopomenutelnou předností je také fakt, že na tuto antikoncepci nemusíte myslet každý den, týden ani měsíc.

Nevýhody

Po zavedení je třeba počítat s přetrvávajícím krvácením, které později přechází v pouhé špinění. Obvykle mizí během tří měsíců, může však přetrvávat i půl roku. Pokud se tělísko mění za nové během jedné návštěvy, krvácení se už neobjeví. U citlivých žen se může krátkodobě mírně zhoršit akné.

Kontraindikace

Nitroděložní systémy mají málo kontraindikací. V drtivé většině případů je mohou využít i ženy, které jiné moderní metody antikoncepce používat nemohou. Snad jedinou výjimkou je prodělaná rakovina prsu (ani zde nikoli všechny případy).

Problém může být zřídka také s některými vadami dělohy, ať získanými (velké myomy) nebo vrozenými (např. zdvojená děloha). U některých žen, které nikdy nerodily pochvou nebo které prodělaly operaci děložního čípku, může být zavedení obtížnější, někdy dokonce možné jen v narkóze. Je to však vzácné.

Nitroděložní hormonální systémy jsou velmi vhodné u žen, které nemohou užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (např. běžné pilulky), včetně žen se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy nebo např. žen kojících.

DALŠÍ ODKAZY

Výhody tělísek

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE