Vliv hormonální antikoncepce na výtok z pochvy

Určité množství čirého nezapáchajícího sekretu v pochvě je zcela přirozené a žádoucí.  Tento výtok totiž čistí a chrání poševní prostředí před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost také zpříjemní a usnadní pohlavní styk. V případě, že se množství sekretu sníží, genitálie ztrácejí odolnost vůči infekci, a to může zapříčinit různá nepříjemná gynekologická onemocnění.

Pozitivní vliv hormonální antikoncepce

Užívání hormonální antikoncepce zajišťuje pravidelný přísun hormonů, které v pozitivním směru ovlivňují dostatečné zvlhčení pochvy. Na druhou stranu jsou tvorba a vývoj sekretu/výtoku jiné než u ženy, která hormonální antikoncepci nepoužívá. Na tvorbu přirozeného výtoku má totiž zásadní vliv dozrávání a uvolňování vajíčka – ovulace. V období ovulace je množství výtoku výrazně vyšší a jeho konzistence je vodnatější a řidší. Asi 24 hodin před stanovenou ovulací se výtok změní, až je zcela čirý a vazký a podobá se vaječnému bílku. Tato konzistence napomůže spermii proniknout do děložní dutiny a přežít tam. Do této fáze ovlivňovaly tvorbu výtoku estrogeny. Po ovulaci se výtok změní – výrazně zhoustne, začne být smetanově bílý a není tak vazký z toho důvodu, že se k estrogenům přidává hormon progesteron. Tento stav trvá až do menstruace. Vzhledem k tomu, že k cyklu dozrávání a uvolňování vajíčka při užívání hormonální antikoncepce nedochází, výtok se netvoří stejně jako u ženy, která hormonální antikoncepci neužívá.

Při užívání hormonální antikoncepce se může žena také setkat s výtokem, který obsahuje krev – tzv. špinění. Tento stav se nazývá „krvácení z průniku“ (krvácení mimo pauzu). Je zapříčiněný nízkou hladinou estrogenů a většinou se objevuje jen v prvním cyklu užívání. Pokud se však opakuje (obvykle 3 cykly po sobě), pak je vhodné navštívit gynekologa, zjistit příčinu a případně vyměnit užívaný přípravek za hormonální antikoncepci s vyšší hladinou hormonů.

Hormonální antikoncepce nenarušuje přirozenou tvorbu sekretu. Také nechrání ženu před případnými gynekologickými onemocněními (chlamydie, kvasinková infekce aj.), a v případě výskytu zapáchajícího, hustého, svědivého anebo jinak atypického výtoku je nutné navštívit gynekologa a nechat se řádně vyšetřit.

DALŠÍ ODKAZY

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE