Atrofická vaginitida

Už jste slyšela o nemoci zvané atrofická vaginitida? Tak se nazývá zánět pochvy u ženy, která má nedostatek ženských pohlavních hormonů, typicky tedy u ženy po přechodu.

Jak k ní dochází?

Sliznice pochvy je na ženských hormonech závislá: je-li jich málo, ztenčuje se a ztrácí odolnost vůči infekci. Výsledkem může být invaze bakterií z okolí pochvy a hnisavý zánět. Ten způsobuje subjektivní potíže (pálení, bolest, hnisavý výtok), které, když nejsou léčeny (a když žena nemá pohlavní styk), mohou způsobit dokonce srůst poševních stěn.

Jak lze léčit?

Dojde-li u ženy po přechodu k takovým potížím, nemá smysl pátrat po tom, jaké konkrétní bakterie je způsobily a pokoušet se je vyhubit. Jediná cesta k vyléčení je zvýšení odolnosti pochvy, to znamená dodání ženských hormonů. Ty existují nejen v podobách vhodných k celkovému užívání, ale i jako poševní tablety nebo krémy. Je však třeba užívat je dlouhodobě.

Podobné příčiny mohou mít někdy potíže charakteru výtoku, bolestí, bolestivého pohlavního styku apod. A to i u ženy, která má nedostatek ženských hormonů z jiných důvodů, nejčastěji následkem kojení, při kterém je utlumena funkce vaječníků. Potíže ve smyslu výtoku, nedostatečného zvlhčení při pohlavním vzrušení a bolestí při souloži nejsou u kojících žen vůbec vzácné. Lze je řešit zaváděním ženských hormonů do pochvy. Tyto hormony se z pochvy prakticky nevstřebávají a nijak neovlivňují tvorbu mléka ani kojence. Každopádně platí, že ať už se objeví potíže jakékoliv, doporučujeme co nejdříve vyhledat radu lékaře. Jen ten může spolehlivě diagnostikovat konkrétní problém a účinně pomoci.

DALŠÍ ODKAZY

Výhody tělísek

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE