Hormony a metabolismus

Hormony ovlivňují všechny pochody v těle, tedy i látkovou přeměnu, metabolismus. To se pochopitelně týká i hormonů, které obsahují antikoncepční přípravky. Tyto hormony však odpovídají přirozeným hormonům vaječníku a jejich množství je malé. Takže určité diskrétní změny metabolismu se při užívání různých hormonálních antikoncepčních metod zjistit dají, ale pro běžnou praxi, jak laiků, tak i lékařů negynekologů, stačí ve velké většině případů prostá formulace: Význam změn metabolismu při užívání hormonálních antikoncepčních metod je zanedbatelný.

Vliv antikoncepce na metabolismus

Jaký vliv má antikoncepce na metabolismus cukrů a tuků a jaký vliv má na zadržování vody?

1. Metabolismus cukrů

Vliv moderních pilulek na metabolismus cukrů je minimální. Některé přípravky mohou částečně snížit citlivost tkání na inzulin. Praktický význam to většinou nemá; pokud ano, lze volit přípravky, kde je tento účinek odstraněn. Výskyt cukrovky zvýšen není a její průběh není ovlivněn. Uvádí se však, že tu a tam se může stát, že při užívání kombinovaných pilulek je třeba mírného zvýšení dávky inzulinu. Tzv. gestagenní metody (obsahují pouze hormon žlutého tělíska) nemají na metabolismus cukrů žádný vliv.

2. Metabolismus tuků

Estrogeny, ženské hormony, zvyšují hladinu HDL-cholesterolu (tj. „hodného“ cholesterolu, který chrání před aterosklerózou) a snižují hladinu LDL-cholesterolu (tj. „zlého“ cholesterolu, který riziko aterosklerózy zvyšuje).

3. Zadržování vody v těle

Je pravda, že kombinovaná hormonální antikoncepce může způsobit mírné zadržování tělesné vody. Příčina je dosti komplikovaná, mohou za to estrogeny (ženské pohlavní hormony), které zvyšují produkci hormonu nadledvin aldosteronu – ten odpovídá za regulaci vodního metabolismu (a kromě toho řídí krevní tlak). Tento účinek je v přirozeném cyklu zablokován hormonem žlutého tělíska, progesteronem, syntetické hormony žlutého tělíska (progestiny) však tento účinek obvykle nemají. U citlivých žen tak může při užívání kombinované hormonální antikoncepce dojít k mírnému zadržování vody a nepatrnému (a nevýznamnému) vzestupu krevního tlaku. Tento účinek je blokován u přípravků, které obsahují progestin s antimineralokortikoidním účinkem. Ten (stejně jako přirozený progesteron) blokuje do jisté míry účinek aldosteronu na buňku, takže zde k zadržování vody dochází minimálně, a výskyt vedlejších účinků, které s tím mohou souviset (např. citlivost prsů) je zpravidla také nižší.

DALŠÍ ODKAZY

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Pilulka a vliv na těhotenství

Doposud jste užívala pilulku a nyní plánujete založit rodinu. Přečtěte si, zda má pilulka vliv na početí a těhotenství.

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE