Měkký vřed

Měkký vřed, ulcus molle, je vzácná pohlavní infekce, kterou způsobuje bakterie nazývaná Haemophilus ducreyi. Za 4 až 7 dní po pohlavním styku s nakaženou osobou se objeví potíže při močení a vřídek (nebo vřídky) na pohlavním ústrojí. Pokud se nemoc neléčí, mohou se tvořit další vředy a splývat ve velká ložiska. K tomu ještě přispívá reakce v mízních uzlinách, které se zvětšují, praskají a též vředovatí.

Měkký vřed je v rozvinutých zemích vzácná nemoc, nejčastěji se vyskytuje v přístavech, kde mohou být zdrojem infekce námořníci, kteří se právě vrátili z tropů.

Léčba a prevence

Léčba spočívá v podávání antibiotik. Prevencí je především odpovědný výběr sexuálních partnerů.

DALŠÍ ODKAZY

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Vliv antikoncepce na výtok

Užíváte hormonální antikoncepci a trápí vás výtok? A víte, že čirý, nezapáchající výtok je v pochvě zcela přirozený? Přečtěte si o vlivu HA na tvorbu sekretu.

VÍCE