Oddálení menstruace

Oddálení menstruace je častý požadavek žen v gynekologické ambulanci, zvláště v době dovolených. Gynekolog obvykle použije některý syntetický hormon. Pak platí pravidlo, že pokud žena užívá dostatečnou dávku, tak nekrvácí. Takto lze menstruaci odsunovat třeba o několik měsíců. Když se pak s hormony skončí, objeví se menstruační krvácení asi během dvou dnů. Přípravky na oddálení menstruace je vhodné používat nejméně po dobu 10 dnů, jinak může po jejich skončení nastat v cyklu „zmatek“.

Oddálení menstruace pomocí antikoncepčních pilulek

Žena, která užívá jednofázové antikoncepční pilulky (to jsou ty, které mají všechny tablety obsahující hormony stejné), to má pohodlnější. Tyto pilulky se mohou užívat jakkoli dlouho - pouze je nutno dodržet pravidlo, že se musí využívat nejméně jeden blistr a tato doba se nesmí zkrátit, protože by se snížila spolehlivost antikoncepce. Ideální je v tomto případě nedělat 7denní pauzu, ale po užití 21 pilulek pokračovat celým dalším platem. Nikdy však neužívat pilulky méně než 21 dnů.

Při užívání antikoncepce v těchto tzv. dlouhých cyklech se ovšem neužívají placebo pilulky, jestliže je antikoncepce obsahuje. Když se pak udělá sedmidenní (u některých přípravků čtyřdenní) přestávka, tak se objeví (pseudo) menstruační krvácení a začne se znovu, opět nejméně jeden blistr.

Jediné, co se může stát, je, že se při delším užívání objeví slabé krvácení „mimo cyklus“, tzv. krvácení z průniku. Proto je lepší vyzkoušet si dlouhodobé užívání pilulek bez přestávky nejdříve mimo dovolenou. Nejedná se však o nic nebezpečného a jsou 2 možnosti, jak postupovat: buďto chvíli počkáme, než krvácení přestane, nebo žena udělá sedm dní přestávku. Krvácení přejde v „menstruaci“ a po přestávce se začne nanovo.

Bohužel, tyto posuny není možné dělat s vícefázovými přípravky.

Pokud si nejste jista, jak oddálit menstruaci, požádejte o radu svého gynekologa.

DALŠÍ ODKAZY

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Co dělat když zapomenu?

Zapomněla jste užít antikoncepční pilulku a nevíte si rady? Vyplňte formulář, který vám poradí, jak správně postupovat.

VÍCE

Premenstruační syndrom

Trápí vás pravidelné bolesti hlavy nebo změny nálady? Víte, jak poznáte, zda netrpíte premenstruačním syndromem nebo jeho závažnějšími formami?

VÍCE