Endometrióza

Definice

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění, při kterém dochází k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu, kde reaguje na změny během menstruačního cyklu a krvácí. V dnešní době postihuje každou 10. ženu v plodném věku. Jelikož se vyskytuje mimo děložní dutinu, krev nemůže odtékat, což způsobuje problémy. Kolem ložisek endometria se vytvářejí cysty nebo srůsty a ty pak způsobují velké bolesti.

Tato ložiska děložní výstelky se kromě srdečního svalu a sleziny mohou „uhnízdit“ kdekoli v těle, především pak na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě. Vzácněji ve vzdálenějších částech těla, jako jsou plíce nebo mozek.

Příznaky

Nejtypičtějším příznakem, na jehož základě by žena měla navštívit svého gynekologa, je dlouhodobá velká bolest, a to nejčastěji v podbřišku. Doprovodným příznakem je zvyšující se bolest v době menstruace. Pokud jsou ložiska rozeseta v pochvě nebo na děložním čípku, mívá žena bolesti při pohlavním styku. V případě umístění ložisek v močovém měchýři bývá krev v moči.

Důsledky

Důsledkem tohoto onemocnění bývá často neplodnost. Podle údajů z literatury se endometrióza vyskytuje u 25 až 40 % neplodných žen a 30 až 50 % žen s endometriózou je neplodných. Velmi ovšem záleží na tom, kde se nacházejí ložiska endometriózy, zda už má žena cysty, případně srůsty. Velkou roli hraje také věk a celkový stav pacientky.

Léčba

Vhodná léčba je doporučena lékařem po řádném posouzení stavu pacientky a stadia nemoci. Využívá se kombinace chirurgické a hormonální metody. Lékaři nejčastěji chirurgicky odstraní ložiska endometriózy a poté nasadí hormonální léčbu, aby se nemoc dále nešířila. V hormonální léčbě je někdy užívána i hormonální antikoncepce. Ta sníží hormonální podněty ložisek endometriózy a zároveň tlumí bolest. Hormonální antikoncepce však nemá schválenou indikaci v léčbě endometriózy.

DALŠÍ ODKAZY

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

S antikoncepcí užívám jiný lék

Užíváte současně s antikoncepcí jiné léky? Nevíte, zda tyto léky neovlivní spolehlivost antikoncepce?

VÍCE