Nemám menstruaci

Je možné, aby žena neměla menstruaci? A je to normální? Přečtěte si náš článek…

Úplná nepřítomnost menstruace (odborně: amenorea) je přítomna u asi 1 % žen. Možných příčin je velmi mnoho.

Žena, která nemenstruuje, by měla navštívit gynekologa. Vhodné je základní gynekologické a endokrinologické vyšetření, a to především proto, aby se vyloučily některé sice vzácné, ale závažné příčiny (např. tzv. předčasné selhání vaječníků). Po vyšetření by měla přijít na řadu léčba. Některé ženy myslí, že gynekolog může předepsat přípravek, po kterém začnou pravidelně menstruovat. Bohužel, tak tomu není. Odstranit příčinu, která tuto poruchu způsobuje, je možné spíše výjimečně. Je to možné například v souvislosti s poklesem hmotnosti, kdy se žena může „vyléčit“ tak, že opět přibere.

Ženy, které nemenstruují, však vždy mají nějakou hormonální poruchu. Ta může být různá a podle toho může mít různé zdravotní následky. Ve všech případech je vhodné dodat chybějící hormony a vytvořit umělý „menstruační“ cyklus. Možných postupů je mnoho – nejjednodušší je tzv. orální kombinovaná antikoncepce (tj. běžné pilulky). Tyto přípravky doplní chybějící hormony a zabrání pozdním komplikacím, které mohou nastat následkem jejich nedostatku. Kromě toho zajistí antikoncepci (i u ženy, která nemenstruuje, a tedy by nemělo docházet k uvolnění vajíčka, může přesto ovulace občas nastat – nezřídka právě v těchto případech dojde ke zcela nežádoucímu a nepředpokládanému otěhotnění).

Pochopitelně ve zcela jiné situaci je žena, která nemenstruuje a chce otěhotnět. Zde je nutno postupovat jako v kterémkoli jiném případě neplodnosti. Tzn. vyšetřit partnera a po tom zahájit stimulaci ovulace, ať už v kombinaci s přímým nitroděložním oplodněním nebo s vírou, že k otěhotnění dojde při normálním pohlavním styku.

Pokud menstruaci nechcete mít záměrně, můžete ji oddalovat prostřednictvím užívání antikoncepčních pilulek (jak na to se dozvíte v článku Oddálení menstruace).

DALŠÍ ODKAZY

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE

Co dělat když zapomenu?

Zapomněla jste užít antikoncepční pilulku a nevíte si rady? Vyplňte formulář, který vám poradí, jak správně postupovat.

VÍCE