Jak často k lékaři?

O tom, jak často chodit na gynekologické preventivní prohlídky, nepanuje jednotný celosvětový názor. Každá země má vlastní schémata a lékaři doporučují různé intervaly. V České republice se na preventivní prohlídku dochází jednou ročně. Zároveň je tato prohlídka hrazena zdravotní pojišťovnou. Roční kontrola může být pro některou ženu přísný požadavek, pro jinou to však může být málo a sledování musí být častější. Váš gynekolog vám frekvenci prohlídek sám doporučí a pozve vás na příští návštěvu.

Rakovina děložního čípku

Gynekologické preventivní prohlídky se provádějí především kvůli nádorům děložního čípku. Toto onemocnění je třetím nejčastějším nádorem u žen a postihuje i poměrně mladé ženy. Důležité je včas zachytit přednádorové bujení (tzv. dysplazii děložního čípku). Právě po těchto dysplaziích se pátrá při preventivních gynekologických prohlídkách (nikoli tedy po nádorech, což si ženy často neuvědomují a při „pozitivním“ nálezu se pak zbytečně vyděsí). Najde-li se taková dysplazie, dá se ji buď jen sledovat, nebo ji odstranit malým operačním výkonem. Vždy záleží na závažnosti případu, věku ženy, atd.

DALŠÍ ODKAZY

Je pilulka nejlepší volbou?

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE

Nechuť na sex po porodu

Snížení kvality a frekvence sexuálního života po porodu je přirozené a může mít mnoho příčin. Pokuste se je odbourat, abyste se opět mohli radovat z intimních momentů.

VÍCE