Akné a problematická pleť

Věděli jste, že určité druhy antikoncepce mohou pomoci problémům, které jsou jinak jen obtížně řešitelné?

Kombinované hormonální pilulky (tj. běžné pilulky, které obsahují vždy kombinaci ženského hormonu, estrogenu, a hormonu žlutého tělíska, progestinu) mají veskrze příznivý vliv na ty změny pleti, které souvisejí s mužskými pohlavními hormony: akné, mastná pleť, ochlupení mužského typu (licousy, knír) a padání vlasů mužského typu (kouty).

Jaké pozitivní vlivy můžeme sledovat?

Ženy většinou nejvíce ocení zlepšení akné, především v obličeji (na akné na trupu je vliv daleko menší). Účinek pilulek na akné je tak významný, že některé přípravky byly dokonce výslovně schváleny pro léčbu akné a mohou je předpisovat i kožní lékaři. Je však třeba pamatovat, že aby se účinek projevil, musejí se pilulky užívat pravidelně nejméně několik měsíců.

Jsou však známy i ty případy, kdy kombinované hormonální pilulky mají na pleť i účinky negativní. To se – zdánlivě paradoxně – může objevit i u akné.

DALŠÍ ODKAZY

Je pilulka nejlepší volbou?

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE