Hormonální antikoncepce: jak začít a jakou vybrat?

Hormonální antikoncepce má mnohé výhody, díky kterým ji užívají miliony žen na celém světě. Pokud o ní uvažujete i vy, věnujte pár minut tomuto článku, ve kterém vám poradíme, jak začít a podle čeho se řídit při jejím výběru.

Začínáme s antikoncepcí: jak na to?

Začít užívat antikoncepci je individuální rozhodnutí každé ženy. Neměl by vás nikdo přemlouvat, a současně byste se neměla obávat o tom hovořit. Přečtěte si články na internetu (www.antikoncepce.cz), zalovte v knihách, konzultujte toto téma se svým lékařem či lékařkou. Čím více budete o antikoncepci mluvit a ptát se, tím více budete vědět. A tím lépe si vyberete přesně ten typ antikoncepce, který vám bude vyhovovat.

Jaká hormonální antikoncepce je pro vás ta pravá? Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu rozhodla pro hormonální antikoncepci, existuje hned několik řešení, ze kterých můžete volit.

Perorální antikoncepce (pilulky): může obsahovat jak estrogeny, tak gestageny, v tom případě se jedná o kombinovanou hormonální antikoncepci nebo pouze gestageny, v tom případě hovoříme o gestagenní antikoncepci. Výhodou je vysoká spolehlivost, nevýhodou pak s ní související každodenní pravidelné užívání. Pokud jste zapomnětlivá, uvažujte raději o jiných formách.

Vaginální kroužky: jednou měsíčně se zavádí do vaginy, po 3 týdnech se vyjme a následuje 7denní pauza, kdy se dostavuje menstruační krvácení. Výhodou je, že účinná látka neprochází přes trávicí systém a játra, jako je tomu u pilulek, a tím je méně zatěžuje. To je důležité pro ženy s jaterním onemocněním.

Náplasti k aplikaci na kůži: výhodou je nejen snadná aplikace, ale také to, že účinná látka neprochází přes trávicí systém a játra, jako je tomu u pilulek, a tím je méně zatěžuje. To je důležité pro ženy s jaterním onemocněním. Náplasti nejsou vhodné pro ženy nad 90 kg, a to z důvodu slabého vstřebávání dávky hormonů.

Injekce: aplikuje je lékař, 1x za 3 měsíce.

Hormonální nitroděložní tělíska (s obsahem progestinu): ideální pro ženy, které chtějí dlouhodobou spolehlivou antikoncepci. Zavádí jej lékař a působí několik let. Nevýhodou může být počáteční vyšší cena, která se však v dlouhodobém horizontu mnohonásobně vrátí.

Pomohl vám tento článek? Přečtěte si další na www.antikoncepce.cz.

DALŠÍ ODKAZY

Pilulka a vliv na těhotenství

Doposud jste užívala pilulku a nyní plánujete založit rodinu. Přečtěte si, zda má pilulka vliv na početí a těhotenství.

VÍCE

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE

Je pilulka nejlepší volbou?

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE