Bolestivá menstruace

Nejčastější formou bolestivé menstruace je tzv. “primární dysmenorea”. Je to onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé dívky a projevuje se křečovitými bolesti v podbřišku v prvním dnu či nejvýše třech dnech menstruačního krvácení. Bolesti v podbřišku jsou někdy doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či průjmem. Příčina je dnes již dobře známa. Jedná se o zvýšenou tvorbu látek zvaných “prostaglandiny”, které vznikají v předmenstruační děložní sliznici a vyvolávají křečovité stahy dělohy.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea se projevuje křečovitými bolestmi v podbřišku první den krvácení (někdy mohou přetrvávat i druhý nebo vzácně i třetí den).

Jedna z možností léčby spočívá v užívání antikoncepčních pilulek. Úspěšnost je přibližně 90 %, nežádoucí účinky jsou minimální (nepočítáme-li nemožnost otěhotnět, což však mladé dívky většinou vítají).

Pokud žena pilulky ze zdravotních důvodů užívat nemůže nebo pokud chce otěhotnět, je možno použít (po konzultaci se svým gynekologem) i jinou léčbu.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea znamená, že bolesti při menstruaci mají nějakou zjistitelnou příčinu, kterou případně lze odstranit. Bolest má jiný charakter než při primární dysmenoree a může trvat déle.

Po příčinách musí pátrat gynekolog. Nejčastější příčinou je endometrióza. To je civilizační onemocnění, dnes poměrně časté, kdy se kdekoli v těle (typicky v pánevní dutině) objevuje tkáň odpovídající svým vzhledem děložní sliznici. I taková tkáň při menstruaci krvácí, ale protože krev nemůže odtékat navenek, způsobuje bolesti. Další příčinou bolestí jsou srůsty, k jejichž vzniku endometrióza dříve či později často vede.

Léčba endometriózy je obtížná, většinou se zaměřujeme spíše na odstranění bolesti než na snahu odstranit všechna ložiska.

Náhodná bolestivá „menstruace“

Má-li žena bolestivou menstruaci v přesném slova smyslu, tak ji má bolestivou vždy (nebo téměř vždy). Pokud žena bolestivou menstruaci nemá a nyní se objeví krvácení provázené bolestmi, jde vždy o závažný příznak a je třeba ihned vyhledat pomoc lékaře. Příčinou může být neočekávané těhotenství (včetně těhotenství mimoděložního) nebo zánět dělohy. Proto neváhejte a při jakýchkoliv potížích okamžitě navštivte svého gynekologa.

DALŠÍ ODKAZY

Premenstruační syndrom

Trápí vás pravidelné bolesti hlavy nebo změny nálady? Víte, jak poznáte, zda netrpíte premenstruačním syndromem nebo jeho závažnějšími formami?

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE

Výhody tělísek

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE