Muňky

Muňka je jednou ze tří druhů vší, které se vyskytují u člověka. Usídluje se především v ochlupení na pohlavním ústrojí a Venušině pahorku. Pouze výjimečně se také vyskytuje v podpaždí, v obočí či ve vousech. U zarostlých mužů se může roznést po celém těle.

Muňka připomíná svým tvarem klíště. Má malou hlavu, ploché široké čtvercové tělo nažloutlé barvy. Silné nohy jsou zakončené mohutnými drápy, kterými se přidržuje chlupu. Tato veš se živí sáním krve. V místě kousnutí zůstávají šedomodré skvrny, které jsou dobře viditelné především u blondýnek.

Muňky způsobují svědění. To však nemusí být velké a postižené osoby mu nemusí věnovat pozornost.

Léčba

Onemocnění není závažné, neohrožuje život ani obecné zdraví a dá se snadno léčit. Používají se především přípravky hubící vši. Oholení není nutné, nicméně se pokládá za vhodné. Přípravek se nanese na postižené ochlupení, nechá se 5 až 8 minut působit a pak se opláchne. Ošetření je nutno opakovat ještě jednou za 8 až 10 dní. Současně je zapotřebí odvšivit partnera a taktéž osobní a ložní prádlo.

Přenos nemoci

Muňky se přenášejí především pohlavním stykem. Nákaza je však možná i zmíněným přenosem skrze osobní či ložní prádlo.

Prevence

Prevence spočívá v osobní hygieně, pravidelném holení pohlavního ústrojí a v odpovědném výběru sexuálních partnerů.

DALŠÍ ODKAZY

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Je pilulka nejlepší volbou?

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE