Condylomata accuminata

Co jsou to condylomata accuminata?

Jedná se o virové onemocnění pohlavního ústrojí a případně krajiny kolem řitního otvoru.

Condylomata accuminata jsou drobné výrůstky, které se často vyskytují ve skupinách „květákovitého“ tvaru. Postihují kůže a sliznici pohlavního ústrojí, okolí řitního otvoru, ale i sliznice pochvy a děložního čípku. Příčinou je infekce viry ze skupiny papilomavirů.

Léčba

Rozpoznání nemoci je snadné, protože její vzhled je typický. Léčba je však obtížná. Výrůstky lze odstranit buď chirurgicky (skalpelem, laserem, zmražením atd.), nebo tím, že se na ně opatrně dávají tzv. cytotoxické látky (buněčné jedy, které znemožňují dělení buněk). Je-li výrůstků málo, není to obtížné, je-li jich mnoho (v zanedbaných případech mohou pokrývat celé pohlavní ústrojí), může to být značně obtížné. Tak či onak lze odstranit condylomata accuminata, ale nelze odstranit virus. Ten zůstává v kůži – následkem je vysoký výskyt recidiv. Naštěstí u většiny žen je nakonec virus vyhuben imunitním systémem, trvá to však obvykle mnoho let.

Otázku očkování proberte se svým gynekologem.

Prevence

Prevencí před tímto nepříjemným onemocněním je opatrnost při pohlavním styku s „nestálými“ partnery, případně tedy také očkování.

DALŠÍ ODKAZY

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE