Trichomoniáza

Jedná se o infekci pochvy a močové trubice způsobené prvokem Trichomonas vaginalis, česky bičenkou poševní. Tento prvok patří mezi bičíkovce, který je vybaven pěti bičíky a tzv. undulující membránou. Trichomonády žijí pouze v pochvě a močové trubici člověka. Tato infekce se tedy přenáší pouze pohlavním stykem. Nepohlavní přenos lze připustit jen zcela výjimečně a vyžadoval by naprosté zanedbání základních hygienických pravidel (např. při společném používání vlhké žínky dvěma ženami).

Projevy

Trichomoniáza se může projevit specifickým výtokem. Při akutních případech se jedná o zpěněný, zásaditý, nasládlý výtok v hojném měřítku. Je-li infekce neléčena, obvykle přechází do chronického stadia s minimem příznaků. Někdy však probíhá prakticky bez příznaků již od počátku.

Diagnóza a léčba

Diagnóza spočívá v průkazu prvoka pomocí mikroskopického preparátu. Vždy je nutno léčit „systémově“, tj. polykáním tablet. Samotná léčba poševními tabletami nestačí. Prvok se sice vyhubí v pochvě, ale zůstává přítomen v močové trubici a odtud se do pochvy opět rozšíří. Infikovaní muži jsou však téměř vždy zcela bez potíží. Léčba partnera (případně všech partnerů a jejich partnerek) je nicméně nutná, jinak pravděpodobně dojde k recidivě. Stane-li se to, znamená to téměř bez výjimky infekci z nepřiznaného zdroje.

DALŠÍ ODKAZY

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE