Sexuální život po porodu

Sexuální intimita stmeluje partnery a pozitivně přispívá k odbourávání každodenního stresu. Po porodu se však frekvence a kvalita sexu u většiny párů na několik měsíců sníží. Z pravidla se jedná o běžný přechodový stav. Příčin může být několik, pojďme si jich pár představit.

1) V první řadě má žena po porodu menší chuť na milování (sexuální apetence), což je důsledek hormonu prolaktinu, který pomáhá řídit tvorbu mateřského mléka. S kojením je pak spojena absence menstruace, kdy jsou ženské hormony estrogeny na velmi nízké hladině. Tento fakt opět snižuje sexuální apetenci a navíc ještě zapříčiňuje nízkou vzrušivost pohlavních orgánů a nedostatečné provlhčení sliznice pochvy, čímž se pochva stává zranitelnější a pohlavní styk tak může být bolestivý.

Značnou bolest při pohlavním styku může mít za následek rovněž nastřižená hráz (epiziotomie) a celkově i porod samotný, který značně poraní vnitřní i vnější genitálie.

2) Velkou bariérou pro obnovení kvalitního sexuálního života bývá celková psychika ženy. Po porodu mívá žena strach z bolesti, protože si uvědomuje, že genitálie byly při porodu poraněny. Další psychickou překážkou často bývá nízké sebevědomí kvůli poporodním kilům, striím, hemoroidům či povadlým prsům, nebo naopak z důvodu příliš „nalitých“ prsů.

3) Největším důvodem pro absenci sexuálního života ze strany ženy je však dítě samotné. Žena je totiž prvních několik měsíců prakticky stále ve stresu, mentálně velmi roztěkaná a fyzicky vyčerpaná z celodenní péče. Sex je tedy to poslední, na co myslí.

Častokrát se stává, že se žena velmi upne na své dítě a partnera „odsune na druhou kolej“. Veškerá její pozornost a láska se upírá k dítěti.

4) Sexuální apetit může být ovšem narušen i ze strany muže z důvodu jeho přítomnosti u porodu samotného. Tento stav se nazývá Madonin komplex. Je to určitý psychický blok, který byl zapříčiněn pohledem na bolesti a utrpení milované ženy. Tyto prožitky mohou u mužů vyvolat nechuť k sexuálnímu soužití.

5) Mezi další příčiny, proč se spolu páry po porodu milují méně anebo vůbec, je strach z dalšího otěhotnění, povolené dno pánevní anebo to, že je v ložnici přítomno miminko.

Ať už je příčina jakákoliv, je velmi důležité sexualitu opět obnovit.

DALŠÍ ODKAZY

Nechuť na sex po porodu

Snížení kvality a frekvence sexuálního života po porodu je přirozené a může mít mnoho příčin. Pokuste se je odbourat, abyste se opět mohli radovat z intimních momentů.

VÍCE

Kojení jako antikoncepce?

Zajímá vás, které metody antikoncepce působí dlouhodobě? A proč mohou být jednodušší alternativou pilulek?

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE