Alt tag

VAGINÁLNÍ KROUŽEK

VÁŠ KRUH JISTOTY

O KROUŽKU V KOSTCE

Antikoncepční kroužek je na první pohled jednoduchý a funkční, nabízí toho ale mnohem víc. Vyrábí se z měkkého, pružného plastu a po zavedení pomalu vylučuje do těla progestin a estrogen. Tyto hormony zabraňují uvolňování vajíček z vaječníků a také zahušťují cervikální hlen, čímž omezují pohyb spermií. Nosíte ho tři týdny, pak ho na týden vyjmete a vyměníte za nový.
Kroužek přiléhá k poševní stěně, takže se zavádí stejně jako tampon. Jednoduše jej uchopíte do umytých rukou, stisknete a vsunete do pochvy tak, aby přiléhal k poševní stěně. Jakmile je kroužek pohodlně zavedený, nemusíte si s ním další tři týdny dělat žádné starosti. Po třech týdnech jej vyndáte a na týden si od něj odpočinete – během tohoto týdne by vám měla začít menstruace. Po týdnu si kroužek opět zavedete a celý postup se opakuje jako minulý měsíc.
Pokud vám kroužek vypadne a nenasadíte si jej zpět během tří hodin, měla byste použít jinou formu antikoncepce. Pokud vám kroužek vypadl před méně než třemi hodinami, jednoduše jej znovu zavedete a nic se neděje. Kroužek začíná opět fungovat, jakmile je zavedený sedm po sobě jdoucích dnů. Pokud si nejste jistá, jak správně kroužek používat, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou.

Alt tag

JAK SI VEDE OPROTI OSTATNÍM METODÁM

UŽITÍ HORMONŮ

Ano. Kroužek vylučuje malé množství progestinu a estrogenu.

POUŽÍVÁNÍ

Kroužek musí zůstat zavedený v pochvě po dobu tří týdnů. Na čtvrtý týden se vyndává a poté se na začátku dalšího čtyřtýdenního cyklu vymění za nový.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS

Antikoncepční kroužek může dočasně způsobovat nepravidelné krvácení a některé druhy mohou menstruaci úplně zastavit.

MÁTE DALŠÍ DOTAZY?

Nečekejte a objednejte se ke svému lékaři nebo sestře ještě dnes.

CO BYSTE MĚLA VĚDĚT

PŘES
40 LET

Délka lékařského a vědeckého výzkumu této metody.

3
TÝDNY

Doba nošení kroužku v rámci jednoho cyklu.

POUZE
1%...

Riziko otěhotnění při bezchybném používání.

  • Může zůstat zavedený až tři týdny.
  • Je třeba pečlivě sledovat počet uplynulých týdnů používání.
  • Některé ženy mohou zaznamenat vaginální výtok, nepohodlí, bolesti hlavy, změny nálad, přibírání na váze a narušenou menstruaci.
  • Nechrání před HIV/AIDS a jinými sexuálně přenosnými infekcemi.

POTŘEBUJETE PORADIT? PROMLUVTE SI SE SVÝM ZDRAVOTNÍKEM.

Pokud se potřebujete poradit o vaší konkrétní situaci, objednejte se ke svému lékaři nebo sestře.

ZNÁTE SVÉ MOŽNOSTI