Premenstruační syndrom

Co to je premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom je charakterizován potížemi, které nastávají vždy a bez výjimky v posledním týdnu před menstruací a nikdy jindy se nevyskytují. Potíže mohou mít nejrůznější charakter. Již bylo popsáno více než 100 různých příznaků, které se mohou objevit. Mezi nejčastější patří: deprese, úzkost, podrážděnost; poruchy koncentrace, vztahovačnost; bolesti hlavy, svalů, kloubů, prsů; nespavost, zvýšená spavost, nechutenství, únava, letargie, změny sexuálního zájmu a vzrušivosti; závratě, mravenčení; váhový přírůstek, otoky, plynatost; zhoršení akné, změna kvality vlasů; pokles výkonnosti, sociální izolace.

Premenstruačními příznaky trpí každý měsíc až 80 % žen v reprodukčním věku. U 13 až 26 % žen jsou však tyto psychické a fyzické projevy natolik závažné, že narušují jejich běžné denní aktivity. Tento stav se označuje jako premenstruační syndrom (PMS). Nejzávažnější formou PMS s převahou psychických příznaků je premenstruační dysforická porucha (PMDD), která se vyskytuje u 3 až 8 % žen. Mnoho z těchto žen přitom PMS považuje za součást ženského údělu, a proto ani nevyhledává odbornou pomoc.

Pokud vám tento test ukáže, že můžete trpět příznaky PMS/PMDD, poraďte se se svým gynekologem.

Léčba premenstruačního syndromu: antikoncepce může pomoci!

Konkrétní příčina premenstruačního syndromu není známa. V léčbě se uplatňují především nespecifická opatření (zlepšení přináší např. pravidelné aerobní cvičení, dieta s omezením kofeinu a alkoholu). Když nepomohou, volí se léčba podle vedoucího příznaku.

Zajímavou možností léčby premenstruačního syndromu jsou některé přípravky hormonální antikoncepce.

Další možností je blokáda menstruačního cyklu – pak není žádné premenstruační období, tedy ani žádný premenstruační syndrom. Nejsnáze toho lze dosáhnout užíváním běžných antikoncepčních pilulek bez obvyklé pauzy mezi dvěma platíčky. 

DALŠÍ ODKAZY

Vliv antikoncepce na výtok

Užíváte hormonální antikoncepci a trápí vás výtok? A víte, že čirý, nezapáchající výtok je v pochvě zcela přirozený? Přečtěte si o vlivu HA na tvorbu sekretu.

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE