Ach, ty chloupky: zvýšené ochlupení lze často řešit i pomocí antikoncepce

Trápí vás zvýšené ochlupení? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak vám může pomoci antikoncepce...

Ochlupení lidského těla je dvojího druhu. Většina vlasového pokryvu těla je jemný a lehce pigmentovaný vlas (velus), který není závislý na mužských pohlavních hormonech. Hrubý pigmentovaný vlas (tzv. terminální) je v některých oblastech společný oběma pohlavím – obočí, řasy, kštice. V pubertě se vlivem mužských hormonů nahrazuje jemný velus hrubým pigmentovaným vlasem u obou pohlaví v podpažních jamkách, na pohlavním ústrojí a Venušině pahorku, na rukou, lýtkách, holeních. U mužů pak k tomu přistupují „androgen-dependentní oblasti“ (tj. závislé na mužských pohlavních hormonech), a sice horní ret, brada, skráně, hrudník, podbřišek (tzv. horní pubický trojúhelník) a oblast mezi hýžděmi. Růst pigmentovaných vlasů v těchto oblastech u žen souvisí buď se zvýšenou hladinou mužských hormonů, nebo se zvýšenou citlivostí tkáně na mužské hormony.

Zvýšené ochlupení u žen

Zvýšené ochlupení u ženy může být dvojího druhu. Někdy je zvýšeno množství jemného ochlupení (velus) na celém těle. To se nazývá hypertrichóza a nijak to nesouvisí s mužskými hormony. Jindy se objevuje terminální hrubý a pigmentovaný vlas v místech, která jsou obvyklá u mužského pohlaví. To se nazývá hirsutismus. Pouze tento typ ochlupení je možno ovlivnit hormonální léčbou.

Jednou z možností léčby hirsutismu je užívání ženských hormonů, které v krvi zvyšují hladinu bílkoviny zvané SHBG (sex hormone binding globulin); na ni se vážou mužské pohlavní hormony, a snižuje se tak jejich dostupnost pro tkáň. Druhou možností je léčba pomocí antiandrogenů (tj. „mužských antihormonů“). Ty blokují účinek mužských hormonů přímo na úrovni buňky.

Všechny kombinované (tj. běžné) antikoncepční pilulky obsahují ženské hormony, všechny tedy mají určitý příznivý vliv na snížení hirsutismu.

Antikoncepční pilulky mají vysloveně příznivý vliv na zlepšení ochlupení „mužského typu“ u žen. Ovšem maximálního účinku je dosaženo až po více měsících a, bohužel, zázraky zde nelze očekávat – doplnění léčby kosmetickými metodami je často nutné.

DALŠÍ ODKAZY

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE