Mykoplazmata

Mykoplazmata jsou nejmenší a nejjednodušší bakterie. V pohlavním ústrojí člověka se nejčastěji nacházejí dva druhy - Mycoplasma hominis a Ureaplasma urealyticum.

Výskyt v pohlavním ústrojí žen je velmi častý. Ureaplasma urealyticum se najde asi u poloviny sexuálně aktivní populace, Mycoplasma hominis má zastoupení zhruba 30-40 %. Častěji se také nacházejí u žen, které trpí tzv. „bakteriální vaginózou“, což je onemocnění způsobené přemnožením bakterií, které dále poskytují příznivé podmínky pro mykoplazmata. Mycoplasma hominis může způsobit zánět vnitřního pohlavního ústrojí, avšak k tomu dochází jen vzácně. Ureaplasma urealyticum je původcem gynekologických zánětů zcela výjimečně, jestli vůbec někdy.

Léčba

Mykoplazmata jsou dobře citlivá na některá antibiotika, která se k léčbě nasazují. Vzhledem k vysoké četnosti výskytu těchto bakterií i u zdravých žen je však jejich opětné objevení po léčbě spíše pravidlem.

Přenos nemoci

Mykoplazmata se přenášejí pohlavním stykem. Jako v jiných podobných případech lze pro ochranu užít kondom. Bohužel vzhledem k vysoké promořenosti v celé populaci hraje výběr partnera mnohem menší roli.

Nemoc a těhotenství

Větší rizika a problémy přinášejí mykoplazmata těhotným ženám, kterým hrozí předčasný porod. V tomto případě mohou mykoplazmata napadnout plíce nezralého novorozence a způsobit vážné komplikace. Proto se při předčasném porodu po jejich přítomnosti speciálně pátrá a neonatolog pak přijme potřebná opatření v péči o novorozence.

DALŠÍ ODKAZY

Vliv antikoncepce na výtok

Užíváte hormonální antikoncepci a trápí vás výtok? A víte, že čirý, nezapáchající výtok je v pochvě zcela přirozený? Přečtěte si o vlivu HA na tvorbu sekretu.

VÍCE

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE