Chlamydie

Chlamydia trachomatis je malá bakterie, která je dnes v Evropě (a patrně i v ČR) nejčastější příčinou zánětu vnitřních pohlavních orgánů ženy.

Infekce se získává téměř bez výjimky pohlavním stykem. Mikrob napadá buňky děložního čípku a močovou trubici. Způsobuje zde zánět, který se může projevit příznaky močové infekce (častější močení, pálení při močení) a výtokem. Avšak daleko častěji je toto onemocnění zcela bez zjevných příznaků. Během času však mohou chlamydie postupovat pohlavním ústrojím směrem vzhůru a způsobit zánět dělohy, zánět vejcovodů, zánět pánevní pobřišnice. I tento průběh je provázen jen malými a neurčitými potížemi, jako je např. pobolívání v podbřišku, nepravidelné krvácení apod. Často dokonce žena nemá problémy žádné. Infekce tak zůstává nezřídka neléčena. Chlamydiová infekce je častou příčinou ženské neplodnosti a v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu.

Léčba

Léčba chlamydiové infekce není složitá, bakterie je dobře citlivá na celou řadu antibiotik. Je však třeba začít včas, což může být problém, vzhledem k tomu, že žena nemusí mít žádné potíže.

Prevence

Chlamydia trachomatis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Ochranou je tedy odpovědný výběr partnerů. Ochranný vliv má pochopitelně také používání kondomu.

DALŠÍ ODKAZY

Nechuť na sex po porodu

Snížení kvality a frekvence sexuálního života po porodu je přirozené a může mít mnoho příčin. Pokuste se je odbourat, abyste se opět mohli radovat z intimních momentů.

VÍCE

Nitroděložní tělíska pro mladé

Podle zvoleného typu jsou nitroděložní tělíska vhodná jak pro dívky a ženy od 18 let, které dosud nerodily, tak pro ženy, které již děti mají.

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE