Chlamydie
Chlamydia trachomatis je malá bakterie, která je dnes v Evropě (a patrně i v ČR) nejčastější příčinou zánětu vnitřních pohlavních orgánů ženy.
Infekce se získává téměř bez výjimky pohlavním stykem. Mikrob napadá buňky děložního čípku a močovou trubici. Způsobuje zde zánět, který se může projevit příznaky močové infekce (častější močení, pálení při močení) a výtokem. Avšak daleko častěji je toto onemocnění zcela bez zjevných příznaků. Během času však mohou chlamydie postupovat pohlavním ústrojím směrem vzhůru a způsobit zánět dělohy, zánět vejcovodů, zánět pánevní pobřišnice. I tento průběh je provázen jen malými a neurčitými potížemi, jako je např. pobolívání v podbřišku, nepravidelné krvácení apod. Často dokonce žena nemá problémy žádné. Infekce tak zůstává nezřídka neléčena. Chlamydiová infekce je častou příčinou ženské neplodnosti a v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu.
Léčba
Léčba chlamydiové infekce není složitá, bakterie je dobře citlivá na celou řadu antibiotik. Je však třeba začít včas, což může být problém, vzhledem k tomu, že žena nemusí mít žádné potíže.
Prevence
Chlamydia trachomatis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Ochranou je tedy odpovědný výběr partnerů. Ochranný vliv má pochopitelně také používání kondomu.