Ztratila jste pilulku z platíčka a nevíte, co si počít?

V tomto případě záleží na tom, jaký přípravek užíváte. Možností jak situaci řešit je více:

  • Užíváte-li přípravek, který v jedné tabletě obsahuje alespoň 30 mikrogramů hormonu (složení je uvedeno v příbalovém letáku), pak je nejjednodušší užívat pilulky jen 20 dní místo 21. Ovšem přestávka mezi baleními zase musí být (nejvýše) 7 dní. To znamená, že den v týdnu, kdy začíná nový blistr, se o jeden den posune.
  • Užíváte-li přípravek, který obsahuje méně než 30 mikrogramů hormonu, je zkracování cyklu byť o jeden den poněkud ošemetné z hlediska spolehlivosti. Nejjednodušší je vzít si chybějící tabletu z dalšího blistru a zbytek načatého balení si uschovat pro podobnou příležitost v budoucnu nebo pro potřebu posunutí (pseudo)menstruačního krvácení. Pilulky se totiž musejí užívat bez přestávky nejméně 21 dní, ale mohou se užívat déle – když se pak udělá přestávka 7 dní, tak se objeví krvácení a poté se začne s novým blistrem, znovu nejméně 21 (eventuálně 24) dní. Tento postup lze samozřejmě použít i u přípravků s vyšší dávkou hormonů, pokud jsou jednofázové (to znamená, že mají všechny tablety v balení stejné).
  • Pokud jste ztratila víc než jednu tabletu, je nejlépe chybějící tablety doplnit z dalšího balení a zbytek blistru si uschovat pro podobnou potřebu v budoucnosti.

Pokud jste přesto nenašla odpověď, kterou potřebujete, obraťte se na svého gynekologa, který vám poradí, jak postupovat.

DALŠÍ ODKAZY

Co dělat když zapomenu?

Zapomněla jste užít antikoncepční pilulku a nevíte si rady? Vyplňte formulář, který vám poradí, jak správně postupovat.

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE