Vulvovaginální mykóza

Mykotické záněty zevního pohlavního ústrojí ženy jsou velmi časté. Projevují se pálením, svěděním a výtokem. Výtok může mít velmi různý charakter a jen někdy je přítomen charakteristický „tvarohovitý“ vzhled.

Příčina

Příčinou tohoto stavu jsou kvasinky rodu Candida. Nejčastěji je to C. albicans (asi 90 %), s velkým odstupem následuje C. glabrata ostatní druhy se vyskytují výjimečně. Kvasinky se však dají najít v pochvě asi poloviny žen a většinou nezpůsobují žádné potíže. Problémy vznikají až tehdy, když se přemnoží.

Není dobře známo, co vše může přemnožení kvasinek způsobit. Jsou však známy některé rizikové situace, ve kterých je propuknutí potíží způsobených kvasinkami častější. Na předním místě je to těhotenství, cukrovka, léčba antibiotiky a také léčba imunosupresivními léky. Dalšími rizikovými faktory jsou nošení džínů (a vůbec kalhot a punčocháčů), dietní chyba ve smyslu nadměrného přívodu cukrů či střídání pohlavního styku do konečníku a do pochvy.

Diagnóza a léčba

Diagnóza mykotické infekce by měla být ověřena mikrobiologicky – stačí mikroskopický preparát, kde jsou kvasinky vidět. Léčba je snadná. Na trhu existuje dlouhý seznam antimykotických léků v podobě poševních tablet, globulí, krémů. K dispozici jsou i tablety, které se polykají.

Léčba akutního stavu není obtížná, ale problémem mohou být recidivy zánětu. U některých žen dochází k opakování kvasinkových potíží. Zde je zapotřebí dlouhodobá léčba (po dobu šesti měsíců), což však samo o sobě nestačí.

K léčbě je nutno připojit změny životního stylu:

  • oblečení: nevhodné jsou těsné kalhoty a punčocháče nebo silonky (nosit sukni a bavlněné spodní prádlo)
  • dieta: je nutno se vyhnout jednorázovému „nárazu“ cukrů
  • sex: nestřídat pohlavní styk do konečníku a do pochvy
  • léčba: užívání antibiotik. Léčba partnera není nutná, pokud nemá potíže. Někdy si muži stěžují na pálení penisu, pak lze použít stejnou mast, jakou používá žena.

DALŠÍ ODKAZY

Zažité mýty o antikoncepci

Nový výzkum odhalil paradox: přestože mají ženy větší přístup k informacím, jejich neinformovanost o sexu a antikoncepci přetrvává.

VÍCE

Vaginální mykózy nepodceňujte

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

První návštěva gynekologa

Není důvod obávat se první návštěvy gynekologa – přečtěte si, jak se na prohlídku připravit a jak vyšetření probíhá.

VÍCE