Co je antikoncepce

Antikoncepce (kontracepce) je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění, a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství.

Spolehlivá antikoncepce patří k největším vynálezům moderního života. Kromě ochrany před početím má i další příznivé zdravotní účinky. Moderní žena a moderní dvojice těhotenství plánují, a právě to jim současné metody antikoncepce umožňují. V Česku je dostupná celá řada antikoncepčních přípravků. Nebojte se poradit se svým gynekologem, která metoda by byla vhodná právě pro vás.

Jistou obranou proti početí je také tzv. ”sterilizace”. Jedná se o nevratnou a trvalou metodu, která brání otěhotnění, ale zachovává normální funkci pohlavních žláz. Právě touto nevratností a trvalostí se liší od antikoncepce v běžném slova smyslu (i když někdy je nazývána „trvalou antikoncepcí“).

Co není antikoncepce

Jako antikoncepční metoda v přesném slova smyslu se nedá označovat antikoncepce postkoitální (známá také jako „pilulka po styku“). Tato metoda slouží spíše jako první pomoc a výslovně se nehodí k plánovanému používání.

DALŠÍ ODKAZY

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE