První návštěva gynekologa

Jak získat první předpis antikoncepce

Přípravky hormonální antikoncepce jsou v České republice dostupné pouze na lékařský předpis, který vystavuje gynekolog. Pro dívky starší 18 let to není problém. Komplikovanější je to u dívek ve věku 15-18 let. V této věkové kategorii může lékař sám rozhodnout o tom, zda je dívka dostatečně duševně vyspělá, aby si mohla sama rozhodnout o lékařském výkonu – tedy zde o gynekologickém vyšetření a předpisu antikoncepce. Většina gynekologů toto pravidlo vykládá tak, že pokud dívka sama dokáže navštívit gynekologa, prokázala tím dostatečnou vyspělost, aby si sama mohla rozhodnout i o antikoncepci.

První návštěva gynekologa

Na první gynekologické vyšetření je vhodné se správně obléknout. Ideální je sukně a punčochy (nebo silonky punčocháče). V ambulanci si pak dívka svlékne pouze kalhotky a silonky. Sukni je možno si ponechat.

Gynekologickému vyšetření předchází osobní a rodinná anamnéza, tj. série otázek týkajících se závažných onemocnění. Dále bude zapotřebí sdělit informace o první menstruaci a její pravidelnosti. V neposlední řadě se vás při každé návštěvě gynekolog zeptá, kdy jste měla menstruaci naposledy.

Gynekologické vyšetření

Vlastní gynekologické vyšetření se pak provádí na gynekologickém vyšetřovacím stole.

Nejdříve gynekolog vyšetřuje pomocí gynekologických zrcadel, což jsou kovové nebo umělohmotné nástroje, které se zavádí do pochvy. Umožňují vhled na děložní čípek, ze kterého jsou následně odebrány stěry. Ty se pak hodnotí v laboratoři. Dále se provádí vyšetření pohmatem - jedním prstem (někdy dvěma prsty) pochvou a druhou rukou přes břicho.

Na gynekologické vyšetření by měla chodit každá žena, která souloží, i když neužívá žádnou antikoncepci. Obvyklý interval preventivních gynekologických prohlídek je jeden rok. Hlavním důvodem je včasné zjištění tzv. dysplazií děložního čípku. To jsou stavy, které o mnoho let předcházejí nádorům čípku (samy však nádorem nejsou).

DALŠÍ ODKAZY

Aktuální trendy v antikoncepci

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE

Akné a problémy pleti

Ne každá pilulka je ideálním pomocníkem při boji s akné, které trápí mnoho mladých dívek i žen. Zjistěte, která vám pomůže!

VÍCE