Ženské metody mechanické bariérové antikoncepce

O co se jedná?

Jde o mechanickou překážku, která je v pochvě postavena spermiím na jejich cestě vzhůru do dělohy. Tyto metody stály na počátku moderní antikoncepce, dnes je jejich obliba minimální. Jednak pro menší spolehlivost (kombinace s chemickou vaginální antikoncepcí je téměř nutností), a také proto, že pro některé ženy je jejich zavádění obtížné nebo těžko přijatelné.

Na českém trhu existují klasické vaginální pesary a ženské kondomy.

Vaginální pesar má tvar gumového kloboučku, který má po obvodu pružinu, Do pochvy se zavádí tak, aby se vpředu opíral o stydkou kost a vzadu o klenbu poševní. Mezi stěnami pochvy a pesarem nesmí zůstat mezera, proto je nutné, aby gynekolog zvolil správnou velikost

Ženská varianta kondomu zcela vystýlá pochvu a vyčnívá z ní ven. Zavádí se speciálním zavaděčem.

Mechanismus účinku

Bariérová antikoncepce staví spermiím fyzickou překážku na jejich cestě do dělohy.

Přednosti

Tyto metody prakticky nemají žádné zdravotní kontraindikace. Pesar vyžaduje gynekologické vyšetření, kterým se určí správná velikost. Poté je dobře, když gynekolog podrobně vysvětlí, jak se pesar zavádí, a zkontroluje, zda je pesar zaveden správně. Pesar se používá opakovaně (musí být správně ošetřován podle přiloženého návodu).

Ženský kondom, a v menší míře i pesar, do jisté míry chrání před přenosem některých pohlavně přenosných infekcí. Spoléhat však na to nemůžeme.

Rizika

Bariérové metody nemají zdravotní rizika. Pesar lze zavést i s několikahodinovým předstihem před plánovaným pohlavním stykem, takže nepůsobí rušivě, pro některé ženy je však obtížné nebo dokonce nepřijatelné pesar zavádět. Naopak hlavní nevýhodou pesaru je poměrně malá spolehlivost. Doporučuje se proto doplnit jeho používání nějakou další antikoncepční metodou, ideálně spermicidním krémem.

Ženský kondom narušuje průběh sexuálního kontaktu výrazněji.  Nicméně je spolehlivější, avšak současné užití spermicidního krému vyžaduje rovněž - pro zvýšení kluzkosti.

Kontraindikace

Jedinou kontraindikací je alergie na latex.

Rozdělení přípravků

Na českém trhu jsou dostupné popsané přípravky, tedy pesar a ženský kondom. Ve světě existují i cervikální kloboučky (upevňují se na děložní čípek) a hubky (jsou napuštěny spermicidy a kombinují tak mechanickou a chemickou ochranu). Tyto druhy ženské bariérové antikoncepce však u nás dostupné nejsou.

Poslední úpravy: 13. červen 2016

Pokud byly tyto informace pro Vás užitečné, možná se o ně ráda podělíte se svými kamarádkami.