Chemická antikoncepce

Popis

Chemická antikoncepce se zavádí do pochvy před pohlavním stykem a má několik různých forem (pěny, krémy, želé, čípky, vaginální tablety), které obsahují látky hubící spermie (spermicidy). Některé kromě toho uvolňují bublinky kysličníku uhličitého, což napomáhá v distribuci účinné látky do horních částí pochvy.  Před použitím této metody je naprosto nezbytné přečíst si a striktně dodržet časová doporučení stanovená výrobcem. Po pohlavním styku se nesmí pochva vyplachovat nejméně 6 hodin.

Výhody

Hlavní výhodou této antikoncepční metody je její volná prodejnost. Není zapotřebí lékařského předpisu a použití je jednoduché. Každá žena může užít této metody, jelikož jsou postrádány zdravotní kontraindikace (s výjimkou alergie). Další výhodou je i následné snížení výskytu některých vaginálních infekcí.

Nevýhody

U chemických antikoncepčních metod nebyla prokázána žádná zdravotní rizika. Hlavní nevýhodou je však její nižší spolehlivost. Striktní dodržení podmínek uvedených výrobcem je nezbytností.

Kontraindikace

Metody nemají žádnou kontraindikaci, s výjimkou vzácných alergií.

Rozdělení přípravků

Dostupné přípravky existují ve formě krému a vaginálních čípků.

DALŠÍ ODKAZY

S antikoncepcí užívám jiný lék

Užíváte současně s antikoncepcí jiné léky? Nevíte, zda tyto léky neovlivní spolehlivost antikoncepce?

VÍCE

Zájem o změnu antikoncepce

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

 

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE