Gestagenní hormonální antikoncepce

Popis

Gestagenní hormonální antikoncepce jsou takové antikoncepční metody, které tělu dodávají tzv. progestiny neboli syntetické hormony s účinkem hormonu žlutého tělíska.

Nejpřehlednější je dělení gestagenních metod podle způsobu podání, tj. na tablety (tzv. minipilulka) a injekce (podávají se podkožně nebo nitrosvalově). Tabletky se užívají denně, u nás dostupná injekční antikoncepce se podává jednou za 3 měsíce. Progestin mohou obsahovat také nitroděložní tělíska – o této metodě pojednáváme v kapitole Nitroděložní tělísko s hormonem.

Mechanismus účinku

Hlavním mechanismem účinku je vliv na hlen v děložním hrdle. Ten je vazký (podobně jako v neplodné fázi normálního cyklu) a zcela brání spermiím v cestě do dělohy. Přídatným účinkem je zamezení ovulace, tedy uvolnění vajíčka.

Přednosti

Gestagenní antikoncepce neobsahuje ženské pohlavní hormony estrogeny, a hodí se proto pro ženy, kterým se užívání těchto látek nedoporučuje (např. ženy se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy). S tím souvisí i to, že jde o metodu vhodnou pro kojící ženy v prvních měsících po porodu. Má i některé přídatné příznivé zdravotní účinky. Výrazně chrání před záněty dělohy a vejcovodů, před rakovinou děložního těla a patrně i vaječníku.

Rizika

Gestagenní metody se hodí i pro některé nemocné ženy, pro které kombinovaná pilulka není vhodná. Mají však některé nevýhody. Například poruchy menstruačního cyklu, objevuje se nepravidelné krvácení, hnědý výtok mimo menstruaci, úplné vymizení menstruace. Nutno říci, že tyto situace nemají žádné negativní zdravotní důsledky.

U injekční formy se u malého procenta žen může objevit zvýšená chuť k jídlu a následně vzestup tělesné hmotnosti, pokles libida nebo zhoršení akné. U injekční formy bylo rovněž upozorněno na možnost úbytku kostní hmoty při dlouhodobém užívání. Význam by to mohlo mít především u mladých dívek, kde se kostní hmota teprve tvoří. U této formy antikoncepce je třeba pamatovat i na to, že je to jediná metoda, kterou nelze náhle ukončit. Účinek má určitý „doběh“ a vliv na plodnost může trvat i déle než rok.

Kontraindikace

Gestagenní antikoncepce má jedinou absolutní kontraindikaci, tj. zdravotní stav, při kterém se nesmí užívat, a to aktivní rakovinu prsu nebo rakovina prsu do 5 let po ukončení léčby. Opatrnosti je zapotřebí při přítomnosti relativních kontraindikací, což jsou ischemická choroba srdeční a závažné případy zvýšené hladiny cholesterolu, opakované nebo operované cysty vaječníku, prodělané mimoděložní těhotenství (minipilulky), vysoká tělesná hmotnost (podkožní tělíska), obavy z váhového přírůstku (injekce), závažné nemoci jater, deprese, stížnosti na snížené libido nebo poruchy lubrikace pochvy, sklon k tvorbě akné či osteoporóza. V těchto případech se nabádá k opatrnosti především u injekční formy.

DALŠÍ ODKAZY

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Poradna – zeptejte se lékaře

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Co dělat když zapomenu?

Zapomněla jste užít antikoncepční pilulku a nevíte si rady? Vyplňte formulář, který vám poradí, jak správně postupovat.

VÍCE