Kdy by se hormonální antikoncepce neměla užívat?
Hormonální antikoncepce ovlivňuje hladinu hormonů v těle, čímž eliminuje možnost nechtěného otěhotnění. Před samotným započetím jejího užívání je ovšem zapotřebí prověřit zdravotní stav budoucí uživatelky u lékaře a zjistit případné kontraindikace, které by užívání příslušné antikoncepční metody vyloučily.
Obecně lze říci, že kontraindikace závisí na typu hormonální antikoncepce.
Mezi nejčastější dotazy uživatelek antikoncepce patří kontraindikace s léky, které jim předepsal v případě nějaké nemoci jejich praktický lékař – zda tyto léky mohou ovlivnit účinnost antikoncepce, nebo zda naopak antikoncepce může snížit, změnit či pozastavit účinnost předepsaných léků. Nejčastěji se dotazy týkají antibiotik. V minulosti se vliv antibiotik na spolehlivost pilulek předpokládal. Dnes však víme, že tento vliv byl silně přeceňován. Fakticky je minimální či spíše žádný. Pokud nebudete mít při užívání antibiotik průjem nebo nebudete zvracet, což by snížilo vstřebávání léku, pak by efekt antikoncepce snížen být neměl. Doporučení Světové zdravotnické organizace výslovně uvádí, že při současném užívání pilulek a antibiotik nejsou zapotřebí žádná další opatření. Výjimkou jsou antibiotika, jimiž se léčí tuberkulóza nebo lepra, ale s těmi se uživatelky sotva kdy setkají.
Hormonální antikoncepci lze brát s většinou jiných běžně užívaných léků. V případě pochybností je ale vhodné podezření na kontraindikaci vždy konzultovat s lékařem (gynekologem, praktickým lékařem, případně specialistou, který vám lék předepisuje).