Kondom: jak na to, přednosti a rizika

Popis

Kondomy (prezervativy) představují mužskou bariérovou antikoncepci. Jsou to latexové návleky na penis, které mají za cíl zabránit spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Nověji se objevily i kondomy polyuretanové, které se hodí pro muže alergické na latex.

Správný způsob používání kondomu není zcela jednoduchý a zahrnuje následující kroky a opatření:

  1. Kondom je nutné skladovat v suchu a chladu.
  2. Před použitím je dobré zkontrolovat zrakem neporušenost kondomu.
  3. Kondom nesmí přijít do styku s rukou natřenou pleťovým krémem nebo pleťovým mlékem. Pozor také na dlouhé nehty, které mohou kondom protrhnout.
  4. Kondom se navléká na penis těsně před zavedením penisu do pochvy.
  5. Po ejakulaci muž přidrží kondom při kořeni penisu a opatrně vytáhne penis.
  6. Po souloži je vhodné opět zkontrolovat neporušenost kondomu.

Mechanismus účinku

Kondom brání spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Některé kondomy navíc obsahují spermicid (obvykle nonoxynol-9), tedy látku, která poškozuje a hubí spermie.

Přednosti

Metoda prakticky nemá žádné zdravotní kontraindikace, je levná, běžně dostupná v mnoha obchodech, bez lékařského předpisu. Do jisté míry chrání před přenosem některých pohlavně přenosných infekcí. Pozor ale na falešný pocit bezpečí, v žádném případě se nejedná o 100% spolehlivou ochranu před početím, ani chorobami.

Terapeuticky lze použít kondom v léčbě předčasné ejakulace nebo v některých případech imunologické neplodnosti.

Rizika

Používání kondomu nemá zdravotní rizika. Některé páry však může rušit nutnost manipulace s kondomem před zahájením pohlavního styku. Někteří muži také uvádějí snížení citlivosti penisu při styku. Hlavní nevýhodou kondomu je poměrně malá spolehlivost. Doporučuje se proto doplnit užívání kondomu nějakou další antikoncepční metodou, např. pilulkou. Dnes vystupuje do popředí především hygienický a epidemiologický význam kondomu, antikoncepční efekt je z důvodu malé spolehlivosti zatlačován do pozadí.

Kontraindikace

Jedinou kontraindikací je alergie na latex, která se vyskytuje u některých mužů či žen.

Rozdělení přípravků

Kondom (prezervativ) je jediným přípravkem mužské bariérové antikoncepce, tedy jedinou antikoncepční metodou, která je určena pro muže a ne pro ženy. Lze rozlišit kondomy bez a se spermidy (látek hubících spermie) a bez a s lubrikancií (látek, které zvyšují kluzkost). 

Přehled přípravků dostupných v ČR

Na trhu je velké množství typů a velikostí kondomů, včetně kondomů žertovných a ozdobných. Nejčastěji dostupné kondomy jsou vyrobeny z latexu. V případě alergie na latex je možné zakoupit kondomy bezlatexové.

DALŠÍ ODKAZY

Pilulka a vliv na těhotenství

Doposud jste užívala pilulku a nyní plánujete založit rodinu. Přečtěte si, zda má pilulka vliv na početí a těhotenství.

VÍCE

Je pilulka nejlepší volbou?

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE