Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)
Žena je plodná jen malou část menstruačního cyklu – nejvýše 2 až 3 dny. Metody periodické abstinence se pokoušejí určit, které dny mohou být plodné, a které jsou spolehlivě neplodné. K tomu se v minulosti používaly výpočty vycházející z délky cyklu a předpokladu, že uvolnění vajíčka nastává obvykle 14 dní před menstruací. Nověji se používá sledování různých fyziologických změn ženského organismu během menstruačního cyklu.
Metoda se pokouší vyhnout pohlavním stykům v době, která je blízká ovulaci. Vychází z toho, že vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní by tedy teoreticky neměl vést k oplodnění.
Výhody
Hlavní přednosti metody periodické abstinence jsou její nulová zdravotní rizika a žádné finanční náklady.
Nevýhody
Pro většinu párů, které akceptují i jiné možnosti ochrany před neplánovaným početím, bude metoda patrně příliš pracná, omezující a velmi nespolehlivá.
Druhy metod
- Kalendářová Ogino-Knausova metoda používala ke stanovení plodných a neplodných dnů výpočet. Vychází se z menstruačního kalendáře za posledních 12 měsíců. Od nejkratšího cyklu se odečte 18 – výsledek je první plodný den, počítáno od prvního dne menstruace. Od nejdelšího cyklu se odečte 11 – výsledek je poslední plodný den, počítáno od prvního dne menstruace. Metoda je extrémně nespolehlivá a dnes je zcela opuštěna.
- Teplotní metoda využívá měření bazální tělesné teploty. Ta se měří vždy ráno v pochvě nebo v konečníku, ve stejnou hodinu ještě dříve, než žena vstane z postele, před případným pohlavním stykem. Neplodné dny začínají 3 dny po tzv. rozhodujícím vzestupu teploty.
- Hlenová metoda (metoda Billingsových) využívá sledování změn množství a struktury hlenu tvořeného žlázkami hrdla děložního. Na začátku cyklu je hlenu málo a je vazký, nedá se vytáhnout. Znamená neplodnou fázi cyklu. Jakoukoli změnu množství nebo tažnosti je třeba chápat jako začátek plodné fáze. Hlenu postupně přibývá, je vodnatý a tažný. Po ovulaci se struktura hlenu náhle mění. Je ho opět málo a je vazký. Za další tři dny začínají neplodné dny.