Přerušovaný styk a příbuzné metody

Co je přerušovaný styk?

Přerušovaný styk (coitus interruptus) spočívá v tom, že muž přeruší soulož ještě před vyvrcholením a ejakuluje mimo rodidla ženy. Rovněž ostatní podobné metody představují různé techniky, jejichž cílem je zabránit kontaktu spermií a pochvy.

Rizika a doporučení

Jediné, zato závažnější, riziko je riziko selhání. Velmi záleží na zkušenosti a obratnosti partnera. Ale i ti nejlepší se nedokážou dostat pod riziko těhotenství 5 % za rok. Průměr je kolem 15-20 %. Příčinou možného selhání i při perfektní technice je jednak to, že preejakulační tekutina, která z penisu odtéká ještě před vyvrcholením, obsahuje poměrně značné množství spermií, a jednak to, že spermie zůstávají ve žlázkách vyčnívajících z močové trubice (tzv. Skeneho žlázky) a odtud jsou při dalším styku „vytlačeny“ do ženského pohlavního ústrojí. Po přerušovaném styku je vhodné, aby se muž před případnou další souloží vymočil, ale ani to spermie zcela neodstraní.

Rozdělení metod

  • Coitus interruptus je přerušovaný styk, při kterém muž přeruší styk před vyvrcholením a ejakuluje mimo rodidla ženy. Je to zdaleka nejčastěji používaná metoda této skupiny.
  • Coitus reservatus znamená, že během styku u muže vůbec nedojde k vyvrcholení.
  • Coitus saxonicus je technika, kdy před ejakulací stiskne partnerka mužův penis, a tak zabrání vystříknutí semene. Nastává tzv. zpětná ejakulace do močového měchýře. Metodu je třeba nacvičit předem při onanii, a i tak je ještě nespolehlivější než přerušovaný styk.
  • Coitus ante portas je pohlavní styk do poševní předsíně, před panenskou blánu. Metoda nemá prakticky žádný antikoncepční efekt a v žádném případě ji nelze doporučit ani jako nouzové opatření.

Pokud se chcete vyhnout neplánovanému otěhotnění, vyberte si jistější antikoncepční metodu, která vás ochrání (více se dozvíte v článku Spolehlivost antikoncepce).

DALŠÍ ODKAZY

Přínosy antikoncepce

Myslíte si, že hormonální antikoncepce pouze chrání před otěhotněním? Mýlíte se! Užívání hormonální antikoncepce s sebou přináší i pozitivní účinky.

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE

Pilulka a vliv na těhotenství

Doposud jste užívala pilulku a nyní plánujete založit rodinu. Přečtěte si, zda má pilulka vliv na početí a těhotenství.

VÍCE