Přínosy a rizika hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je bezpochyby velkým objevem druhé poloviny 20. století. Její užívání změnilo životní styl populace. Od počátku svého objevení se vývoj hormonální antikoncepce stále posouvá kupředu. Zásadně se změnila úprava dávkování, složení i způsob podávání. V současné době je na takové úrovni, že je schopna pokrýt celé reprodukční období ženy až po období klimakteria. Složení současné hormonální antikoncepce je natolik promyšlené, že ženu maximálně chrání před otěhotněním, ale zároveň nepředstavuje pro ženské tělo zbytečnou hormonální zátěž, která by se mohla projevovat řadou nepříjemných fyzických i psychických problémů.

Přínosy

Hormonální antikoncepce současné doby představuje pro ženu, kromě téměř stoprocentní ochrany před otěhotněním, i mnoho přínosů neantikoncepčního charakteru. V určitých případech se předepisuje při léčbě endometriózy (viz sekce Endometrióza). Lze jí i velmi úspěšně léčit poruchy menstruačního cyklu, jako je například silné a časté krvácení (menoragie), jež způsobuje chudokrevnost a je typické pro mladé dívky anebo naopak pro ženy v premenopauze. Taktéž je doporučována při absenci menstruačního krvácení (amenorea), které může vést k podezření na syndrom polycystických ovarií. Rovněž příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou, poruchy nálady) lze užíváním některých typů hormonální antikoncepce výrazně zkrátit a zmírnit (inovativní dávkovací režim 24/4 nebo harmonický režim 26/2).

Je též obecně známo, že hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám, jako je například karcinom vaječníků a děložní sliznice, a proti některým nezhoubným nádorům prsu a určitým typům cyst (vaječníků a prsu). Studie také dokazují, že u žen užívajících hormonální antikoncepci je výrazně nižší výskyt mimoděložního těhotenství. Pozitivní účinky byly prokázány také při migréně a epilepsii, jež jsou spojeny s určitou fází menstruačního cyklu. Velmi pozitivní vliv má na mírné a středně těžké akné.

Rizika

Žádný lék nemá jen pozitivní účinky a hormonální antikoncepce není výjimkou. Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Pro nepravidelnosti cyklu platí, že je vhodné vyčkat minimálně tři cykly, zda nedojde k nápravě pravidelnosti. Častější nežádoucí účinky bývají bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost, zvýšení hmotnosti. Mezi vzácné komplikace jsou řazeny migrény, kožní změny, zvracení apod. Do velmi vzácných a závažných nežádoucích účinků patří tromboembolická nemoc (TEN), arteriální komplikace a cévní mozkové příhody.

U určité podskupiny žen je nutné kvůli jejich zdravotnímu stavu věnovat volbě antikoncepce velkou pozornost. Jedná se zejména o ženy, u kterých jsou přítomny srdečně-cévní rizikové faktory, jako je obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu, nebo které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy či mononukleózy. U těchto rizikových pacientek by nasazení hormonální antikoncepce mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci, zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku COC vlivem užívaných léků.  Variantou u těchto žen může být antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska (IUS), z něhož se do děložní dutiny uvolňuje gestagen, který působí převážně lokálně v děloze. IUS je možnou formou antikoncepce také pro ženy postižené poruchou funkce štítné žlázy (hyperfunkce nebo hypofunkce), u kterých se nedaří dobře zvládat léčbu.   

DALŠÍ ODKAZY

Akné a problémy pleti

Ne každá pilulka je ideálním pomocníkem při boji s akné, které trápí mnoho mladých dívek i žen. Zjistěte, která vám pomůže!

VÍCE

S antikoncepcí užívám jiný lék

Užíváte současně s antikoncepcí jiné léky? Nevíte, zda tyto léky neovlivní spolehlivost antikoncepce?

VÍCE

Oddálení menstruace

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE