Sterilizace

Co je sterilizace?

Sterilizace je definována jako postup, který nevratně brání možnosti otěhotnění (ale zachovává normální funkci pohlavních žláz). Ačkoli někdy se o sterilizaci hovoří jako o “trvalé antikoncepci”, právě nevratností a trvalostí se liší od antikoncepce v běžném slova smyslu. Je sice pravda, že moderní metody asistované reprodukce (oplodnění in vitro, tedy „ve zkumavce“) nevratnost do značné míry zrelativizovaly, na tyto postupy se však nemůžeme 100% spoléhat.

Komu může být provedena sterilizace?

Provádění sterilizace je upraveno zák. č. 373/2011 Sb. Sterilizaci lze provést na přání každé ženě a každému muži, pokud jsou starší než 21 let. Jediné pravidlo je, že po podání žádosti musí být zájemce o sterilizaci poučen a mezi tímto poučením a následným provedením výkonu musí uplynout nejméně 14 dní.

Jak probíhá samotný proces?

U ženy se sterilizace provádí přerušením vejcovodů. U muže provádí sterilizaci urolog přerušením chámovodů.

Jsou se sterilizací spojena nějaká nebezpečí či benefity?

Sterilizace nemá žádné nepříznivé zdravotní následky, nemá však ani žádné příznivé zdravotní následky. V ČR bylo dlouhá léta provádění sterilizace omezeno velmi přísnou směrnicí MZ ČSR č.1/1971.

Hradí zákrok pojišťovna?

Sterilizace na žádost není hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění, musí ji uhradit žena nebo muž sami. Zdravotní indikace k provedení sterilizace nejsou nyní nikde definovány, pokud by žena sama nebo její lékař měli dojem, že existuje zdravotní důvod k sterilizaci, kterou by tedy měla hradit zdravotní pojišťovna, je nutné před provedením výkonu případ s příslušnou pojišťovnou individuálně konzultovat.

Opravdu nemohu po sterilizaci otěhotnět?

Sterilizace představuje velmi spolehlivou metodu ochrany před otěhotněním, nikoli však stoprocentní. Za rok otěhotní asi 0,5 % žen ze všech žen po sterilizaci s pravidelným pohlavním stykem.

Jsou nějaké podobně spolehlivé alternativy?

V současnosti je k dispozici metoda dlouhodobé antikoncepce s podobnou spolehlivostí, kterou však lze v případě změny životní situace kdykoli ukončit – totiž hormonální nitroděložní systém.

DALŠÍ ODKAZY

Vztah praktika a gynekologa

Je důležitá spolupráce vašeho gynekologa a praktického lékaře nebo je to zbytečné?

 

VÍCE

Antikoncepce – mýty a pravda

Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy. A to jako vážně? Přečtěte si nějčastějí mýty o antikoncepci.

VÍCE

Spolehlivost antikoncepce

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE